Чи має Бюро економічної безпеки України повноваження надавати вказівки/рекомендації для Замовників під час проведення закупівлі?
Пропонуємо розглянути погляд АМКУ з цього питання.
Досить часто виникає ситуація, коли, проводячи закупівлю, органи, у повноваженнях яких наявні економічно-контрольні функції, виявляють, на їх погляд, порушення та звертаються до замовників, як приклад, із листами наступного формулювання:

«Замовником зроблені помилки у тендерній документації, а саме: не вірно зазначено кінцевий строк подання тендерних пропозицій, у розділі 5 пункті 2 підпункті 12 не зазначено, що замовникам забороняється здійснювати публічні закупівлі товарів походженням з Ірану та забороняється здійснювати публічні закупівлі товарів, робіт і послуг у громадян Ірану; юридичних осіб, створених та зареєстрованих відповідно до законодавства Ірану. Замовник відміняє тендер у разі неможливості усунення порушень, що виникли через виявлені порушення законодавства у сфері публічних закупівель, з описом таких порушень, які неможливо усунути (частина перша статті 32 Закону України «Про публічні закупівлі»). Враховуючи викладене вище, з метою мінімізації та усунення загроз економічній безпеці України, на підставі пункту 8 статті 4 Закону України «Про Бюро економічної безпеки України» рекомендуємо «звернути увагу на зазначену інформацію при прийнятті відповідного рішення».
Таким чином, Бюро економічної безпеки України фактично здійснено вказівку відмінити процедуру закупівлі (адже після визначення переможця Замовник як таких рішень щодо процедури закупівлі вже не приймає, за винятком відхилення пропозиції переможця при наявності на це відповідних підстав згідно Особливостей), що і було зроблено Замовником.

Проте, рішенням органу оскарження № 12252-р/пк-пз від 16.07.2024 р. Замовника зобов’язано відмінити неправомірне рішення про відміну процедури закупівлі так як Замовник не довів правомірність відміни Процедури закупівлі та те, що причини відміни є такими, що виникли через виявлені порушення вимог законодавства у сфері публічних закупівель не внаслідок дій/бездіяльності Замовника.

Що порадимо? Замовникам – не сумніватися у прийнятих рішеннях та відстоювати законність їх прийняття, а учасникам – діяти у разі порушення своїх прав, допомогти чому завжди зможемо МИ!
Отримайте безкоштовну консультацію від адвоката